Slepota - José Saramago

29. december 2011 at 14:09 | me. |  books
Řidič stojí v autě na semaforu. Červená, oranžová, zelená, pořád stojí. Jsem slepý, jsem slepý, křičí. Ostatní lidé vylézají z aut a zlobí se, kdo blokuje křižovatku. Chcete pomoct, nabídne se jeden řidič, Ano, ano prosím, jsem slepý, vidím jen bílo, To bude od nervů, pomůžu vám, kde bydlíte... Slepota se začne nevysvětlitelně šířit. Za chvíli oslepl muž, který slepci pomohl domů, brzy oslepne i jeho manželka, jeho doktor, jeho pacienti. Vláda se rozhodně slepé izolovat do prázdné psychiatrické léčebny, kde jsou odkázáni jen sami na sebe. Léčebnu střeží vojáci, kteří mají rozkaz střílet po každém, kdo by chtěl uprchnout. Slepých stále přibývá, neteče čistá voda, dodávky jídla se stále zpožďují. Lidé, obklopeni špínou, smradem a hlavně nekonečnou bílou slepotou se začínají chovat jako zvířata. Nadvlády se ujmou slí slepci, jeden z nich má zbraň, zabaví i to málo jídla, za které chtějí od ostatních zaplatit. Je tu ale stále jeden pár očí, které neosleply, je to lékařova žena, která slepotu předstírá, aby mohla zůstat s manželem.
Oslepne celý svět..

Je to dobrá kniha. Nutí vás se zamyslet. Jenom to pomyšlení, že by se taková věc opravdu přihodila, jaké by měla katastrofální následky. José Saramago získal za tuto knihu v roce 1998 Nobelovu cenu za literaturu. Ve svých dílech kritizuje fungování světa řízeného pravidly moderní civilizace, peněz, mejetku. Kdyby oslepl celý svět, k čemu vám bude, že máte luxusní auto? Budete rádi za záhon salátu, který vás udrží pár dní bez hladu... Samozřejmě trochu přeháním, ale už jen to pomyšlení docela nahání husí kůži.
"Saramagovský jazyk", tak by se dal nazvat způsob, jakým je kniha napsána. Je to volně plynoucí tok slov, málo interpunkce, díky čemuž děj rychle plyne.

V roce 2008 byl také natočen film, v hlavní roli Julianne Moore.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Bella Bella | Web | 29. december 2011 at 14:13 | React

Ahoj, mohla bych tě poprosit o hlas?
Ten hlas není pro mě, ale pro jednu dívku, která má

nemocnou sestřičku.
Když tu soutež vyhrajou, její dvouletá sestřička

dostane tu nejúžasnější oslavu.

Pokud máš dobré srdce, tak zde je odkaz, kde

hlasovat. V tom videu tam holčička je, tak se můžeš

i podívat.

http://minimaxsoutez.cz/videos/detail/29

předem děkuji za sebe a i za ostatní.

jestli potřebuješ taky hlásntou, nebo mi vynadat za to, že sem píšu, tak sem:
poppy-15@seznam.cz

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama