Pán Prstenů, J.R.R. Tolkien

11. july 2011 at 14:04 | me. |  books
DONE! HOTOVO! Přečteno, všechny tři díly. A dojmy?

"Teď do toho! Teď do posledního dechu!" řekl Sam a pracně se zvedl. Sklonil se nad Frodem a jemně ho budil. Frodo zasténal, ale s velikým vypětím vůle potácivě vstal, a pak zase padl na kolena. Namáhavě zvedl oči k temným svahům Hory osudu, jež nad ním čněla, a pak se začal žalostně plazit vpřed po rukou. Sam na něho hleděl a srdce mu plakalo. Do vyschlých palčivých očí však slzy nevstoupily. "Řekl jsem, že ho ponesu, kdyby mi to mělo zlomit hřbet," zabručel, "a ponesu ho!" "Pojďte, pane Frodo!" zvolal. "Nemůžu ho nést za vás, ale můžu ho nést i s váma. Tak vstaňte. Pojďte, milý pane Frodo! Sam vás sveze. Jen mu řekněte, kam má jít, a on půjde." (J.R.R.Tolkien, Návrat kárle)
Frodo Pytlík se vydává na nebezpečnou cestu do Mordoru, země Temného pána, jehož síla opět vzrůstá. Spolu s ním se na cestu vydávají jeho kamarádi z Kraje - Sam, Smíšek a Pipin - čaroděj Gandalf, Aragorn, Isildurův dědic a nástupce krále, Boromir, syn správce Gondoru, elf Legolas a trpaslík Gimli. Společenstvo se rozpadá, Frodo se Samem putují s pomocí Gluma do Mordoru k Hoře osudu, ostatní připravují válku proti Sauronovi v Gondoru...
_______________________________

Musím říct, že jsem možná místy očekávala něco víc. Problémem asi je, že jsem nejdříve viděla všechny tři filmy - což jsou vlastně jedny z nejlepších filmů všech dob - a od knihy očekávala totéž. Místy mi vadilo, že to nemá takový spád, že se všechno strašně vleče. Potom ale byly chvíle, kde se četlo úplně samo. Film se samozřejmě od knihy v pár věcech liší - třeba úplně vynechali Toma Bomadila a Mohylové vrchy (což mi tedy nevadí, tohle totiž bylo to místo, kde se to trochu zadrhávalo - tj. cesta do Hůrky); potom například změnili Frodův příchod do Roklinky - Arwen tu, v podstatě ve zbytku knihy skoro vůbec, nefigurovala.

Trochu se mi pletli všechny ty elfské názvy, ztrácela jsem se v nich, ale to spíš protože nemám takového toho typického fantasy ducha. Nicméně jsem ráda, že jsem Pána prstenů shlédla i v knižní podobě, protože dnes je to prostě klasika. :-)Něco o autorovi:
John Ronald Reuel Tolkien
3.1.1892 - 2.9.1973
>> anglický spisovatel, jazykovědec, univerzitní profesor; věnoval se staré angličtině a staré severštině (vytvořil několik umělých jazyků - nejznámější z nich jsou dva elfí jazyky z Pána prstenů)
>> přítel C.S.Lewis
>> velmi ovlivnil žánr fantasy
>> významná díla: Hobit (původně pohádka pro děti); trilogie Pán prstenů (Tolkien chtěl vydat jednodílný román) - v 60. letech velký úspěch; texty o fiktivní zemi Středozem; vědecká díla - Slovník středověké angličtiny; a mnoho dalších...

 

1 person judged this article.

Poll

Like

this

Comments

1 *Nessa *Nessa | Web | 13. july 2011 at 16:20 | React

navštívila by si prosím můj blog? Udělala bys mi radost, děkuji:):):D

2 BRADYGay35 BRADYGay35 | Email | Web | 4. august 2011 at 19:07 | React

It is known that money can make us independent. But how to act if one doesn't have cash? The one way only is to try to get the <a href="http://bestfinance-blog.com/topics/mortgage-loans">mortgage loans</a> or term loan.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama